Yemek Odası

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Akşam yemeği davetleri aile ya da arkadaşlar arasında sık sık düzenlenir. İyi planlama yaptığınız takdirde fazla yorulmadan sevdiklerinizle vakit geçirmek için en ideal sosyal etkinliklerden biridir. Pek çok kişi ‘ne pişirmeli?’ sorusuna daha çok takılır ama işin yemek masasını düzenleme kısmı da en az yemekleriniz kadar önemlidir. Güzel bir sunumla misafirlerinizi etkileyebilir, yemeklerinizin daha lezzetli algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalı
Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalı

Yemek masasının yuvarlak olması en idealidir. Herkes birbiriyle kolayca iletişim kurabilir ve sofradaki servis tabaklarına ya da tuzluğa kolayca ulaşabilir. Yuvarlak yemek masasının dezavantajı ise böyle bir yemek masası için geniş bir yere ihtiyaç duyulmasıdır.

Kare, dikdörtgen ya da yuvarlak yemek masasının olmazsa olmaz öğelerine gelince: çiçek bir yemek masasında mutlaka bulunmalıdır. Büyük bir aranjman olması gerekmiyor elbette. Adedi ya da ne olduğu fark etmez ancak bir masaya ufak da olsa bir çiçek buketi yerleştirilmiş olması bütün havayı değiştirir.

Önemli bir diğer nokta da yemek yenen odanın çok sıcak olmamasıdır. Özellikle kış günlerinde misafir gelecek diye bonkör davranır ve evin ısıtıcısının derecesini biraz daha yükseltiriz. Yemekli davetlerde aslında buna gerek yoktur. Yemek yemek vücut ısısını yükselteceğinden ve kalabalık kişi sayısı havayı daha da ısıtacağından bu ekstra çaba misafirlerin rahatsız olmasına neden olabilir.

Masanızı düzenlerken işe ilk olarak temiz ve ütülü bir masa örtüsü sermekle başlayın. Açık renk örtü temizliği vurgular ve yemeklerin görüntüsünü öne çıkarır. Kalın olması iyidir, böylelikle masada bardak, tabak gürültüsü daha az olur. Desenli bir örtü kullanacaksanız da sade bir deseni tercih etmeniz masanın karmaşık görünmesini önler.

Misafirleri birbirine çok yakın oturtmamaya çalışın. Masa küçükse ve bu yakınlık kaçınılmazsa masayı fazla kalabalıklaştırmamaya özen gösterin. Tabak ve bardak sayısını az tutup masanın yakınına ek bir servis masası koyun.

Masanıza ilk önce tabaklarınızı yerleştirin. Büyük yemek tabağının üzerine çorba kaselerini yerleştirebilirsiniz. Tabağın sol tarafına iki yemek çatalı yerleştirin. Sağ tarafta ise bıçak ve yemek kaşığı bulunmalı. Tabağın üst kısmına hizalı ve yatay olarak tatlı kaşığı ve tatlı çatalı yerleştirebilirsiniz. Yeriniz darsa birer yemek çatalı, kaşığı ve bıçağı yeterlidir.

Bardaklar her tabağın sağında durmalıdır. Su bardağı ve servis edilecek şarap ya da rakı benzeri diğer içecek için başka bir bardak koyulur.

Masanızda yer olduğu sürece, Amerikan servis ve mum benzeri çeşitli süslemelerle masayı hareketlendirebilirsiniz. Belirli bir renk skalası belirleyip masadaki renklerin uyumuna özen gösterirseniz hem süsleme sürecinde rahat edersiniz hem de estetik bir görüntü ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı