Yatak odası

Yatak Odası Nasıl Düzenlenir?

Dağınıklık, bir yatak odasını kalabalık gösterir. Eğer dolabınız ya da tuvalet masanız doluysa odanızı yeni parçalar için yer açmak ve dekorasyonu ortaya çıkarmak için odayı düzenlemeniz gerekir. Eğer kullanmadığınız giyim ya da aksesuar gibi parçaları bile biriktiriyorsanız, yeni bir parça almadan önce eski bir parçayı elden çıkarma prensibini uygulayabilirsiniz.

Yatak Odası Nasıl Düzenlenir?

Yatak odası nasıl düzenlenir
Yatak odası nasıl düzenlenir

Gözle görülür bir değişiklik için kullanılmayan, eskimiş ya da evin başka bir odasında durabilecekken yatak odasında duran her parçayı ayıklamalısınız. Bu eski bir tişört de olabilir, bir gece lambası da. Sevdiğiniz yatak odası aksesuarları dışında kullanmadığınız ve hiçbir işlevi olmadığını düşündüğünüz parçalara odanızda yer vermemek düzenlemenizin ilk kuralı olmalı.

Evin daha çok kullandığınız bölümlerinde göz önündeki dağınıklıktan kurtulmak için yatak odasını bir depoya çevirmeye başladıysanız buna hemen dur demelisiniz. Bir sonraki aşamada yatak odasında tutmak istediğiniz ama yerde, yatağın üzerinde ya da bir sandalyede duran kitap, giysi, gözlük gibi eşyalarınızı dışarıda değil, çekmecelerde tutun.

Eğer çekmecelerinizde, ayıklama yapmanıza rağmen bu tip eşyalarınız için yer açılmadıysa duvar kancası, raf ya da minik sehpa gibi bir öğeyle, göz önündeki ve sürekli kullandığınız eşyaları bir araya toplayabileceğiniz bir yer oluşturun. Eşyaların toplanması tamamlandıktan sonra güzel bir süpürge ve yer temizliği yapın.

Bazalı bir yatak seçerseniz, yatak odanızda hem sık kullanmadığınız eşyalar için hem nevresim, yorgan, havlu, yastık gibi yer kaplayan ev tekstil ürünleri için epey yer açılmış olur. Dolabınız da bu tip eşyalarınızı saklamak zorunda kalmazsınız. Yatağınızın üzerinde sadece dekoratif yastık bırakın ve yatak üzerinde fazla kalabalık yaratmayın. Süs yastıkları yerine, güzel ve odanızın renklerine uygun bir yatak örtüsü bile yeterli olacaktır.

Giysi dolabını ve çekmeceleri de gözden geçirin. En az 6 aydır dokunmadıklarınızı, dar ya da bol gelenleri bir kenara ayırın. Kalanları katlayarak ve aynı tip giysileri gruplayarak tekrar kaldırın. Kullanmadıklarınızı ise ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Mevsimlik giysileri göz önüne çıkarın ve mevsim dışı olanlar için giysi torbaları kullanarak dolapta geriye yerleştirin.

Büyük yapı marketlerden giysi ve aksesuarlara özel tasarlanmış ve oldukça hesaplı olan giysi ve aksesuar düzenleyici kutu ya da torbalardan satın alabilirsiniz. Ayakkabı kutuları, saklama poşetleri, aksesuarlar için çekmece içi düzenleyici, kemer askılıkları gibi gereçler düzenlemeniz sırasında size yardımcı olacaktır.

Boş bavullarınız varsa, boş boş bekleyeceklerine içlerine battaniye, havlu ya da ceket gibi uzun süre kullanmayacağınız mevsim dışı eşyaları koyarak dolap üstüne kaldırabilirsiniz.

Yatağınızı her gün toplayın, kirli çamaşırları hemen kirli sepetine atın, kullanmadığınız eşyaları yeni düzenlemeden sonra belirlediğiniz yerlerine kaldırmaya özen gösterin. Böyle söyleyince uğraşması zor gibi gelebilir ama bütün bunlar sadece alışkanlık meselesidir ve bir kez kendinizi alıştırdıktan sonra hareketlerinizin otomatikleştiğini görünce kendinize şaşırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yatak Odası Duvar Renkleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı