Dekorasyon Blog

Taş Halı Kaplama Yöntemi ve Avantajları

Bir taş halı kaplaması hem iç hemde dış mekanda kullanımı olabilen şık bir zemin kaplama seçeneğidir. Yuvarlak, doğal çakıl taşları ile zeminlerin tasarımı için ideal olan, aynı zamanda merdiven kaplaması olarak da sorunsuz bir kaplama özelliğine sahiptir.

Taş Halı Kaplama Yöntemi ve Avantajları

Mevcut döşemeye basitçe uygulandığı için merdivenleri yenilemek için de idealdir. Örneğin, eski ahşap merdivenlere taş halı ile tamamen yeni, temiz bir görünüm verilebilir. Bugün size sunduğumuz uzmanlarımızın projeleri, taş halıların merdiven tasarımında ne kadar etkili kullanılabileceğini göstermektedir.

Şık, kaymaz ve dayanıklı

Taş Halı Kaplama Yöntemi ve Avantajları
Taş Halı Kaplama Yöntemi ve Avantajları

Taş halı ağır yüklere dayanır ve bu nedenle açık alanların ve giriş alanlarının tasarımı için özellikle uygundur. Buna ek olarak, taş halı ile donatılmış merdivenler güvenliğe katkıda bulunur, çünkü birçok mermer çakıldan oluşan yüzeyin kavraması kolaydır ve yüksek bir kayma direnci ve kayma direnci sunar.

Doğal renk çeşitliliği

Taş Halı Kaplama Yöntemi
Taş Halı Kaplama Yöntemi

Taş halıların yapıldığı mermer tüm Avrupa’da çıkarılmaktadır. Farklı madencilik alanları nedeniyle geniş bir renk yelpazesi mevcuttur. Taş halılar böylece çok çeşitli tonlarda gerçekleştirilebilir. Modaya uygun antrasit arka planlar ve doğal bej veya toprak kahverengi tonlarında merdivenler tasarlanabilir . Beyaz ve siyah taş halılar da mevcuttur.

Hemen hemen her yüzey için şık çözüm

Taş Halı Kaplama
Taş Halı Kaplama

Taş halılar hemen hemen her yüzeye uygulanabilir. Eski yıkanmış beton plakaları, ahşap merdivenleri değil, aynı zamanda fayans veya OSB levhaları gibi alt tabakaları yeniden tasarlamak için kullanılabilir. Burada önemli olan tek şey, yüzeyin doğru hazırlanmasıdır: yüzeyin güvenilir ve sağlam olması gerekir. Ayrıca, merdivenler monte edilmeden önce buna göre hazırlanmalıdır.

Ahşap merdivenlere uygulanabilir

Taş Halı Kaplama nasıl yapılır
Taş Halı Kaplama nasıl yapılır

Eski ahşap merdiveninizi taş halıyla yeniden tasarlarsanız, kendinize yeni bir merdiven kurulumunu kurtarabilir ve yine de yeni ve modern görünen ve en yüksek yük gereksinimlerini karşılayan bir merdiven alabilirsiniz. Eski ahşap merdiven önce eski kaplamalardan kurtulur ve zımparalanır. Kir ve toz içermiyorsa, adımlar astarlanmalıdır. Sentetik reçinelerle karıştırılmış küçük mermer çakıl taşları basamaklara uygulanır.

Sonuç, çizilmeye karşı son derece dayanıklı olan ve yüksek seviyede sağlamlık sunan kaymaz bir yüzeydir. Merdivenlerdeki malzeme de donmaya karşı dayanıklıdır ve buz ve kar ile olumsuz hava koşullarına dayanabilir.

Gıcırdayan merdivenlere karşı taş halı kullanın

Ahşap merdiven tas halı kaplama
Ahşap merdiven tas halı kaplama

Açık gözenekli, granül yapısı, mermer çakıllardan yapılmış döşemelerin sesi azaltmasını sağlar, bu noktada eski bir ahşap merdivenden gelen gıcırdama sesleri taş halı kaplama ile azaltılabilir, bu da iç mekanlarda özellikle avantajlıdır. Buna ek olarak, taş halı bakımı kolay özellikleri ile ikna eder. Vakumlanabilir, ancak gerekirse ıslak olarak da silinebilir.

Bir önceki yazımız olan Klasik Mavi Ev Dekorasyon Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı