Salon

Salon duvar renkleri ve öneriler 2021

Yeni bir salon dekorasyonu yapmak, yada mevcut düzende yeni görsel güncellemeler yapmak istiyorsanız salon için uygun duvar renkleri araştırmakla işe başlayabilirsiniz. Duvar renkleri sadece bir tasarım öğesi olmadığından, ruh halimiz üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu noktada doğru rengi bulmak ve onu uygulamak için önünüzde pek çok farklı seçenek bulunuyor. Yazımızın devamında sizler için klasik beyazdan canlı turuncuya ve sakin bej tonlarına kadar sizin için en güzel salon duvar renklerini bir araya getirdik. Aynı zamanda hangi renklerin salon için uygun olup olmadığı konusunda çeşitli ipuçları yazımızda sizleri bekliyor..

Salon duvar renkleri ve öneriler

salon duvar renkleri 2021
salon duvar renkleri 2021

Salon duvar rengini belirlerken tercih edeceğiniz iç mekan stiline uygun, tamamlayıcı seçenekleri önceden belirlemek gerekir. Salonun tarzı, mekanın renk paletinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Örneğin klasik tarz bir salonda bej, toprak tonları öne çıkarken, modern ve minimalist stillerde beyaz ve parlak renk paletleri öne çıkar. Bu noktada önce tarzınıza uygun salon dekorasyon örnekleri keşfetmeli, bu örneklerin renk dağılımlarını analiz etmeniz gerekir. Bu şekilde bir araştırma karşınıza birbirinden farklı ve şık salon duvar renkleri çıkaracaktır.

Salon için hangi duvar renkleri uygundur?

Bir dekorasyon dergisinde yada online bir dekorasyon platformunda karşınıza çıkan bir renk, sizin salonunuzda aynı etkiyi göstermeyebilir. Çünkü seçilen tonların sonunda gerçekten güzel görünüp görünmeyeceği büyük ölçüde odanın özel koşullarına bağlıdır. Örneğin küçük bir salona sahipseniz beyaz renkli bir duvar tüm odayı görsel olarak genişletebilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilir. Daha geniş salonlarda ise koyu tonları kullanma şansınız olabilir. Salon için duvar renk fikirleri söz konusu olduğunda, aydınlatma koşulları da önemli bir rol oynar. Çünkü renkler, iyi aydınlatmaya sahip bir salonla, karanlık bir salonda çok farklı etkiye sahip olacaktır. Güneş ışığı nedeniyle açık tonlar daha da parlak görünür, özellikle yeterince güneş ışığı alamayan salonlarda şık be ferah bir görünüm için açık duvar renkleri tercih edilmelidir.

Modası geçmeyen beyaz duvarlar

Beyaz, sakin ve net bir his yaratır. Beyaz renk duvarlar her zaman odalarınızı daha geniş ve aydınlık gösterir. Dekorasyon tarzına göre, örneğin daha geleneksel bir stil için Krem beyazı ve fildişi beyazı gibi sarıya kaçan tonlar kullanılabilir. Diğer yandan beyaz duvarlar, kahverengi tonları ile muhteşem bir uyuma sahiptir ve rahat bir yaşam alanı izlenimi yaratır. Özellikle çok az güneş ışığı alan bir salonda kırık beyaz tonlar odaya çok fazla sıcaklık getirir. Tamamen beyaza bürünmüş duvarlar sizin için çok sıkıcı ise, mekan içinde farklı renk tonları ile eşleştirme yapabilirsiniz. Siyah ve gri, kesinlikle modern bir ortam sağlarken, kırmızı, sarı veya yeşil gibi parlak renkler, canlı ve mutlu bir atmosfer yaratmak için mükemmeldir.

Sakin tonlarda duvar tasarım fikirleri

Mat, sessiz tonlar her zaman şık ve zarif görünür. Örneğin, yumuşak kahverengi ve gri tonları birleştirebilir ve deri ve kumaş ağırlıklı mobilyalarla son derece şık bir görünüme sahiptir. Bej ve krem ​​tonları da asil bir ortam yaratır ve salonunuza davetkar bir stil için ideal renklerdir. Mobilya ve aksesuarların daha uyumlu olması için aynı renk tonları üzerinden ilerlenebilir. Ayrıca farklı yüzeyler ve malzemelerle salonda harika bir kontrast oluşturabilirsiniz.

Grinin elli tonu

Modern tarz bir salon dekorasyonu hayaliniz varsa, kendini bu konuda kanıtlamış olan gri harika bir seçimdir. Gri renkler, sanıldığının aksine mekanda sıcak aynı zamanda parlak bir etki gösterebilir. Mesafeli veya rahat, sıcak veya soğuk yada romantik, gri tonlarını istediğiniz iç mekan stiline rahatça uyarlayabilirsiniz. Bunun en güzel örneklerini İskandinav tarzı salon dekorasyon örneklerinde görebilirsiniz. Gri tonlar, eskitme mobilyalarla birlikte modern tasarımların bir arada harmanlandığı modern iç mekanlar için kusursuz bir renktir. Özellikle renkli ve desenli aksesuarlar gri bir duvarda son derece ilgi çeker. Vurgu rengi olarak bej tonları seçerseniz, salonda daha asil ve sakin bir atmosfer ile karşılaşırsınız.

Pastel duvar boyası fikirleri

Salonda sakin ve huzurlu bir atmosfer elde etmek için pastel duvar renkleri tercih edilebilir. Çocuk ve bebek odalarında popüler olan pastel renkler, aynı zamanda mekanda rahatlık hissini vurgular. Beyaz ve sade mobilyaları pastel renk tonları ile karıştırabilir ve tazelik hissi veren bir salon dekorasyonu elde edebilirsiniz. Genellikle bu tarz için pudra, mavi, yeşil, sarı gibi dikkat çekici renklerin pastel tonları tercih edilir. Pastel renkler ev yaşamında size daha iyi bir ruh hali sağlar, aynı zamanda dinlendirir.

Canlı ve sıcak: turuncu ve kırmızı duvar renkleri

Turuncu yaşam alanlarına sıcaklık ve enerji katan bir renktir. Aynı zamanda iletişimi de teşvik eder. Yani aileniz ve arkadaşlarınız ile evde zaman geçirmeyi seviyorsanız salon duvar rengi olarak kesinlikle tercih edebilirsiniz. Turuncu tonları zaten göz alıcı olduğundan, salonda açık renklere sahip mobilyalar tercih edilmelidir. Heyecan verici bir görünüm yaratmak için farklı bir kırmızı tonunu duvar rengi olarak belirleyebilirsiniz. Örneğin tek bir duvarı odak noktası yapmak için sakin ve rahat bir atmosfer yaratan şarap kırmızısı harika bir seçimdir. Modern bir iç dekorasyon için kırmızıyı beyazla birleştirerek daha dengeli ve ferah bir stil oluşturabilirsiniz.

Romantik ve narin: leylak rengi duvarlar

Romantik ve narin bir renk olan leylak rengi bir salonda zahmetsizce sakin bir atmosfer sağlar ve çok şık görünür. Beyaz mobilyalar, havadar kumaşlar ve güçlü renklerde aksesuarlarla birlikte hayalinizdeki rahat, davetkar salona sahip olabilirsiniz. Diğer yandan leylak rengi duvarlar, açık renk vintage mobilyalar, keten tekstiller, Ahşap, seramik veya gümüşün yer aldığı bir salonda ferah bir Akdeniz stili ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı