Mutfak

Mutfak Raf Dekorasyonu Örnekleri 2021

Mutfak dolaplarının bir çok farklı avantajı vardır: çok fazla alan sunarlar ve mutfağın genel depolama ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilirler. Peki mutfakta günlük eşyaları sergilemek için dekoratif mutfak rafları kullanmaya ne dersiniz? Mutfak raflarının avantajı mutfakta günlük kullanım için ihtiyacınız olan her türlü araç gerecin elinizin altında olması ve kolayca ulaşabilmenizi sağlamaları.

Mutfak Raf Dekorasyonu Örnekleri 2021

Bununla birlikte, çalışma yüzeyinde bulaşıklar, baharatlar, bıçaklar veya saklama kutuları için sadece sınırlı alan sunmaktadır. Bu durumda tüm bu kalabalı ortadan kaldırmak, aynı zamanda mutfağa sıcak bir tarz katmak için dekoratif mutfak raf modelleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Mutfak rafları çok yönlü ve dekoratif depolama tasarımlarıdır. Hangi mutfak tasarımını kullanırsanız kullanın, her zaman güzel bir figür eklerler. yazımızın devamında, belki de kendi mutfağınız için ilham alabileceğiniz birbirinden şık ve stil sahibi raflarla dekore edilmiş mutfak dekorasyon örnekleri derledik..

1. Çalışma alanını rahatlatmak

Mutfak rafı modelleri 2021
Mutfak rafı modelleri 2021

Raflar, özellikle ocak yakınındaki çalışma yüzeyinde kalıcı bir yer kazanmıştır. Kapı açma veya arama zahmeti olmadan, örneğin tüm önemli baharatları, tencereleri veya tavaları hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Gerekliliklere, yani lezzetli yiyeceklere konsantre olabilirsiniz. Ek olarak, böyle küçük bir raf, çalışma alanını çok rahatlatır, çünkü duvardaki ek depolama alanı sayesinde çok daha fazla alan oluşmuş olur. Ayrıca dekoratif raflar ile mutfak çok daha düzenli görünüyor.

2. Şık ve pratik mutfak raf modelleri

Dekoratif mutfak raf modelleri 2021
Dekoratif mutfak raf modelleri 2021

Açık mutfağın sosyal karakterinden gereksiz yere uzaklaşmamak için, aradaki alana tavandan kolayca bir çift raf alanı eklenebilir. Bu sadece şık görünmekle kalmaz, aynı zamanda son derece pratiktir ve her iki odanın açık yapısının altını çizer. Yine bir raf ile orijinal bir şekilde çözülebilen bir durum.

3. Mekansal etki için şık raflar

Modern ahşap mutfak raf modelleri 2021
Modern ahşap mutfak raf modelleri 2021

Çoğunlukla açık raf sistemlerinin kullanımı, özgün tasarımlarla mutfaklara girmiştir. Böylece ağır mutfak dolaplarını, odanın uyumuna ne şekilde ne de üst üste binmeyecek şekilde monte etmek zor olabilir. Açık duvar rafının bir başka avantajı: Sadece mutfağın şeklini göstermekle kalmaz, aynı zamanda yararlı bir şeffaflık da yayar.

4. Küçük mutfaklar için mükemmel

Küçük mutfaklar için raf dekorasyonu
Küçük mutfaklar için raf dekorasyonu

Hiç şüphe yok ki büyük bir mutfak tüm ev sahiplerinin hayalidir, ancak doğru dokunuşlarla küçük mutfaklar bile çok özel bir cazibeye sahip olabilirler. Söz konusu küçük bir mutfak olunca her şeyin elinizin altında olması kadar önemli bir şey yoktur. Özellikle günlük yemeklerde ihtiyacınız olan her türlü araç ve gerecin göz önünde düzenli şekilde durması büyük kolaylık sağlar.

Küçük mutfaklarda bile kesinlikle ek bir raf için en az bir duvar için yer vardır. Örneğin, davlumbaz seviyesinde ek bir rafla ne dersiniz? Bu sadece uyumlu bir tasarıma sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda raf her zaman elinizin altındadır. Mükemmel görünüyor!

5. Zarif bir ışık kaynağı olarak

Aydınlatmalı mutfak raf modelleri 2021
Aydınlatmalı mutfak raf modelleri 2021

LED ışık şeritleri elektrik tasarrufu sağlar, uzun ömürlüdür ve farklı onlarca renk seçeneği ile dekorasyona renk ve hareket kazandırırlar. Gerektiğinde  ruh halinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı renklerde de değiştirilebilir.

Tabii ki, bu da mutfak ve özellikle raf için tamamen yeni tasarım seçenekleri sunuyor. Herhangi bir mutfakta duvar ve tavan ışıkları ve spotları eksik olmamalıdır. Bu konuda hiçbir şey değişmeyecek. Ancak orijinal bir şey arıyorsanız: rafın hemen arkasındaki dolaylı ışık sadece harika bir göz alıcı değil, aynı zamanda arkasındaki belki de daha özenle tasarlanmış karoları sahnelemek için de mükemmel bir seçim olabilir.

6. Malzeme çeşitliliği

Metal mutfak rafları
Metal mutfak rafları

Klasik haliyle, zımparalanmış ve lake ahşap raf sistemleri tercih ediliyor mutfaklarda. Ancak modern teknoloji sayesinde, artık sadece klasik malzeme ahşabına bağımlı değiliz, aynı zamanda duvar raf alanındaki çeşitli diğer öğelere de erişme şansımız bulunuyor, örneğin metal gibi…

Piyasada özellikle modern mutfak dekorasyonlarında  paslanmaz çelikten yapılmış raflar bulunuyor. Bunlar özellikle modern veya endüstriyel tasarıma sahip mutfaklarda uygundur. Aynı zamanda, cilalı metal son derece asil görünüyor ve kendi içinde gerçek bir vurguya sahip. Ayrıca temizlenmesi de çok kolaydır.

7. Dekor amaçlı kullanım

Modern aydınlatmalı mutfak rafları 2021
Modern aydınlatmalı mutfak rafları 2021

Kendi evimizi küçük detaylarla güzelleştirmeyi seviyoruz. Kişisel olmayan bir oturma odasından yada  yatak odasından daha kötü ne olabilir. Bu durum kesinlikle mutfak için de geçerlidir. Bu örnekte yine klasik duvar rafı kullanılıyor, fakat gizli aydınlatmaları oldukça modern bir görünüm yaratmış durumda.

Aralarındaki boşluklara mükemmel bir şekilde sınırlanmış, sadece pratik bir raf olarak değil, aynı zamanda mutfağa çok kişisel bir dokunuş vermek için de bu tarz bir raf dekorasyonu yapılabilir. Bu raflarda mutfağınıza sıcaklık katacak aynı zamanda kişiselleştirmek adına en güzel fotoğraflarınızı, küçük bitkilerinizi ve sevdiğiniz aksesuarları rahatlıkla sergileyebilirsiniz.

8. Her yerde kullanılabilir

Renkli cam mutfak rafları 2021
Renkli cam mutfak rafları 2021

Duvar rafları basittir, çünkü herhangi bir mutfak tasarımına mükemmel şekilde uyarlanabilirler. İster modern ister rustik, ister endüstriyel ister sıra dışı. Çeşitli malzemeler ve basit kurulum sayesinde, her tarz mutfak için kullanılabilir tasarımlardır.  Burada ahşap yada metal raf sistemlerine alternatif olarak renkli camlar tercih edilmiş. Buda mutfağa daha özel ve benzersiz bir tarz kazandırmış.

9. Doğal ve sıcak bir tarz

Doğal ahsap mutfak raf modelleri 2021
Doğal ahsap mutfak raf modelleri 2021

Tüm bireysellik ve  malzeme çeşitliliği ile duvar rafı modelleri elbette etkili bir dekoratif eleman olarak da uygundur.  Sadece malzemeleri sayesinde değil, aynı zamanda çok yönlü uygulaması sayesinde, raf mutfağa ferahlatıcı bir dinamik bir hava verecek şekilde uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Mutlaka Görmeniz gereken 8 Rustik Mutfak Dekorasyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı