Mutfak

Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renkler

Mutfaklar evlerin en fazla kullanılan ve en fazla eşya barındıran yerleri. Bu da mutfak dolabı yaptırırken model ve renk seçimini önemli hale getiriyor. “Mutfak dolabında en kullanışlı renkler neler?” sorusunun mutfağın büyüklüğüne ve şekline göre birden fazla cevabı olabiliyor.

Geniş ve Aydınlık Mutfaklar İçin Açık Renkler

Bar Tabureleri ile Modern Mutfak Dekorasyonu
Bar Tabureleri ile Modern Mutfak Dekorasyonu

Mutfağı geniş ve aydınlık göstermesi bakımından açık renkli mutfak dolapları tercih edilebilir. Özellikle küçük mutfaklar için bu tercih önem kazanacaktır. Bu açık renklerin başında elbette beyaz ve krem, bej rengi tonları geliyor. Bu renkler hem alt ve hem de üst dolaplarda rahatça kullanılabildiği gibi faklı renklerdeki dekoratif objeler ile mutfağa canlılık katılabilir.

Ayrıca bu açık renkler üzerindeki su ve parmak izlerini koyu renklere göre daha az belli ettiği için, özellikle alt mutfak dolapları söz konusu olduğunda, temizlik bakımından da kullanışlı olacaktır.

Mürdüm ya da kahve tonlarında daha koyu renkler tercih edilecekse, bu renklerin büyük mutfaklarda daha kullanışlı olacağı ve açık renklere oranla lekeleri daha fazla belli edeceği unutulmamalıdır. Dolayısı ile “mutfak dolabında en kullanışlı renkler neler?” deyince ilk akla gelen cevap açık renkler olacaktır.

Çift Renkli Mutfak Dolapları

Bar Tabureleri ile Modern Mutfak Dekorasyonu
Bar Tabureleri ile Modern Mutfak Dekorasyonu

Tek renkliye alternatif olarak mutfak dolaplarında iki renk kullanmak da tercih edilebilir. Burada en önemli nokta kullanılacak renklerin birbiri ile ve mutfağın genel dekorasyonu ile uyum içinde olmasıdır. Tercih yapılırken koyu renk altta, açık renk üstte olacak şekilde bir düzenleme yapılabileceği gibi, renkler bir arada da kullanılabilir.

Renklerin aşağıdan yukarı doğru açılan tonlarda kullanılması genel ev dekorasyonunda da tercih edilebilir. Bunun yanında dolap kapaklarının çerçevelerinde de ikinci bir renk kullanılarak mutfağa canlılık katmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Mutfağınıza Renk Katan Kiler Dolap Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı