Çocuk Odası

Modern Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Çocukların en çok vakit geçirdikleri alan odalarıdır. Bu odaların hem çocukların zevkine göre olması hem de kullanışlı ve modern olması gerekir. Bu anlamda çok çeşitli çocuk odaları üretilmeye başlamıştır. Artık iş sadece seçmeye kalmıştır.

Modern Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Modern Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Öneriler
Modern Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Bir çocuk odasında yatak, dolap, kitaplık, şifonyer, çalışma masası, komidin vardır. Tabii bu durum odanın boyutları ile de ilgilidir. Eğer çocuğun odası küçük ise bazı parçalardan fedakarlık edilebilir. Yalnız yatak, dolap ve çalışma masası olmazsa olmazdır.

Eğer 1 çocuk odayı kullanacaksa kız ya da erkek olmasına göre renkler tercih edilir. Kız odalarında bir de makyaj masaları ya da büyük boy aynalar mutlaka tercih edilir. Erkek odalarında ise daha araba ya da gemili modeller tercih edilip daha spor tarzlar kullanılır.

Modern Çocuk Odaları

Kaloriferli yaşam beraberinde çocuklar için de kendilerine ait odaları beraberinde getirmiştir. Artık çocukların istedikleri saatte uyuyabilecekleri, ders çalışabilecekleri, oyun oynayabilecekleri odaları oluşmuştur. Bu odalarda yatak ve dolabın dışında mutlaka çalışma masası olmalıdır.

Yer dahilinde kitaplık, çalışma masası üzerinde aydınlatma, oyun oynamak için alan, yaşlarına ve cinsiyetlerine uygun renklerin kullanıldığı aksesuarlarla ferah odalar oluşturulmalıdır. Odalarda televizyon olmamalı, bunun yanında bilgisayarda aile kontrolünün altında kullanılmalıdır.

Evin en küçük ve işe yaramaz odası değil aksine ferah ve çocuğun gelişimini olumsuz etkilemeyecek mekânlar oluşturulmalıdır. Şartlar uygunsa kız ve erkek kardeşlerin odaları da ayrı olmalıdır.

Çocuk odaları ebeveynlerin zevkine göre değil çocukların zevkine göre döşenmelidir. Zira bu odada onlar kalacaktır. Ailelerin dikkat etmesi gereken bir konu da çocukların aileden soyut tüm zamanlarını bu odalarda geçirmeleri engellenmelidir. Yalnız ve sıkıntılı çocuklar yetişmesi engellenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Odası İçin Aydınlatma Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı