Duvar Dekorasyonu

Mekan Tasarımında Duvar Rengi Seçimi

Örneğin; ev dekorasyonunda duvar rengi seçimi çalışma ortamı için yapay ışığı dağıtacak ve okuma ışığında da ortamı karartmayacak, dikkat dağıtmayacak bir renk olmalıdır. Ayrıca yatak odasında duvar rengi seçiminde ise huzur verici, rahatlatıcı sakin renkler tercih edilmelidir.

Mekan Tasarımında Duvar Rengi Seçimi

Çok Az Gün Işığı Alan Odalar
Çok Az Gün Işığı Alan Odalar

Sosyal mekanlarda duvar rengi kullanımı daha canlı, mekanı canlandıracak ve aynı zamanda kullanılacak mobilyalar ile uyum içerisinde renkler tercih edilebilir. Dar ve küçük odalarda daha açık renkleri kullanmak, özellikle beyaz, daha uygun olacaktır.

Tüm Gün Güneş Işığı Alan Odalar

Sürekli güneş ışığı alan mekanları tasarlamak daha kolaydır. Günün her zamanında güneş ışığını alan oda için hemen hemen her renk duvarda uygun olacaktır. Doğal ışığın etkisini kullanmak için asıl tercih edilmesi gereken renkler açık tonlardır. Daha aydınlık ve daha havadar bir ortam yaratırlar.

Altın rengi, bal rengi gibi tonlar güneş ışığı ile duvarda yıkanmış bir etki yaratırken açık mavi tonlarının kullanımı ortamı sakinleştirici etkidedir. Canlı tonlar belli yerlerde doğal ışık ile kullanmak da ortamı bir anda canlandıracak, sade tasarımlarda tercih edildiğinde öne çıkacak unsurdur.

Çok Az Gün Işığı Alan Odalar

Gün ışığını fazla almayan odalar genellikle daha serin olur ve soğuk bir hava oluşur. Bu soğuk havayı kırmak için duvarda sıcak renkleri tercih etmek daha doğru olur. Altın rengi ve koyu turuncu ile desteklenen duvarlar ortamı ısıtan önemli etkenlerdir.

Sadece Yapay Işık Kullanılan Odalar

Sarı ışık saçan ampuller veya mum ışıkları, duvarda kullanılacak turuncu ve kırmızı renkler ortaya çıkaracak önemli unsurlardır. Bunun için kırmızı tonları akşamları kullanılacak mekanlarda kullanılması için daha uygun bir renktir. Örneğin; yemek odası, TV odası vb. Beyaz ışık yayan ampullerin kullanıldığı odalarda çok farklı renk tercihleri yapılabilir.

Soluk renk tercihleri de canlı renk kullanımları da beyaz ışık ile uyum içinde hareket edecektir. Led ışıklarının hakim olduğu mekanlarda ise LED ışığın mavimsi tonunu kırmak için pastel tonları veya hafif canlılık kazandırmak için de sıcak sarı tonları kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Çok Yönlü Dekoratif Duvar Panelleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı