Faydalı Bilgiler

Güneşi Engelleyen Perde ve Gölgelik Çözümleri

Dekorasyonda doğal ışığın ne kadar önemli olduğunu her zaman vurguluyoruz. Ancak yaz sıcakları bastırdığında perdeleri sıyırıp güneşi içeri davet etmek zorlaşmaya başlar. Serinlemek için klima ya da fan çalıştırmak gerekir. Mobilyaların rengi solacak mı telaşı başlar. Jaluzi ve stor perde modellerinin yanı sıra güneş kırıcı gölgelik çözümleri, evinizi serin tutmakta yardımcı olabilir.

Güneşi Engelleyen Perde ve Gölgelik Çözümleri

Güneşi Engelleyen Perde ve Gölgelik Çözümleri
Güneşi Engelleyen Perde ve Gölgelik Çözümleri

Pvc kaplı cam elyaf ya da pvc kaplı polyester gölgeliklerle güneş ışınlarını ve sıcağı evin içerisinden uzak tutmak mümkündür. Bu malzemelerden üretilmiş gölgeliklerin çoğu evinizin tarzına uygun bir tane seçeceğiniz kadar çok modele sahiptir. Bu gölgelikler piyasada ‘sun screen’ (güneş kırıcı perde) adı ile satılmaktadır. Güneş ışınlarını neredeyse tamamen engelleyebilen screen gölgelik sistemleri UV ışınlarını bloke ederken gün içerisinde dışarıdan evin içinin görünmesini de engelliyor. Ancak geceleri mahremiyeti korumak için bazı modellerde ek perde kullanılmalıdır.

Stor perde kullanacaksanız güneş enerjisini emen ve yansıtan malzemeden üretilen ürünleri seçebilirsiniz. Nemli mekanlar için pvc jaluzi perdeler önerilir. Özellikle bu amaçla üretilen gölgelik perdeler doğrudan gelen güneş ışınlarını ve ısıyı engeller. Gölgelik perde etiketlerine bakarak seçtiğiniz modelin bu özelliklerinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Pek çoğumuz seçtiğimiz gölgeliklerin evin renklerine uyması gerektiğini düşünürüz. Ancak sıcak havayı dışarıda tutmak istiyorsanız koyu renk gölgelik kullanmanız gerekir. Stor perdelerin kumaşının ışığı ne kadar geçirdiği rengine ve malzemesine de bağlıdır. Kalın-sık dokulu, koyu renk stor perdelerle sonuç daha iyi olacaktır.

Bu seçimi yaparken odanın ışığını da keseceğiniz aklınızda olmalı. Stor perde kullanacaksanız kendinizi karanlığa mahkum etmemek için odanın ne kadar güneş aldığına bağlı olarak perdenizin ne kadar ışık geçirmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Gölgelik olarak panjur sistemleri de etkili çözümlerden biridir. Panjurlar pencerenin dışına monte edilir ve güneş ışınlarının sizi çok rahatsız ettiği saatlerde tek yapacağınız panjurları indirmek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ahşap ve Metal Mobilyayı Nasıl Bir Araya Getirmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı