Faydalı Bilgiler

Evi Düzenli Tutmak İçin İpuçları

Hangi ev olursa olsun, bir süre oturduktan sonra eşya birikmesi kaçınılmazdır. Herkes için ‘Bunu nereye koysam?’ dediği bir anın gelmesi kaçınılmazdır. Eşya biriktirmemeye çalışmak, kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara vermek ve tabii her şeyi yerli yerine koymak bir evi düzenli tutmak için verebileceğimiz ilk ipuçları olabilir. Bakalım başka neler yapılabilir? İşte evi düzenli tutmak için ipuçları.

Evi Düzenli Tutmak İçin İpuçları

Evi Düzenli Tutmak İçin İpuçları
Evi Düzenli Tutmak İçin İpuçları

Antreniz için geniş bir yer ayıramıyorsanız bile mutlaka bir askılık, ayakkabılık ve de birkaç çekmeceyi sığdırmaya çalışmalısınız. Anahtarlarınızdan tutun eski faturalara kadar eve girdikten sonra elinizdekileri sağa sola saçmaya başlamanızı engelleyecektir. Evde her şeyi yerli yerine kaldırmaktan söz ediyoruz ama bunun için de her şeyin bir yeri olmalı. Bozuk paraları ya da biriken çakmakları ayak altında dolaşmaya başlamadan önce antrede saklayabilirsiniz.

Cam kavanozlar hem mutfakta aradığınızı kolayca bulmanızı sağlar hem de yiyecekler poşetlere sarılı olarak ya da ağzı açık kutularda bayatlamak üzere dolap köşelerinde yer kaplamaz. Kuru yemiş, şekerleme, pirinç, şeker, kahve ve daha pek çok yiyecek maddesi için cam kavanozları kullanabilirsiniz. Üstelik cam en sağlıklı malzemelerden biridir. Besinleri taze ve sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Dekoratif sepetler evdeki ıvır zıvırı toplarken aynı zamanda evinizi süslemeye de yardımcı olur. Orta sehpanızda, dolap içlerinde, banyoda, antrede, yatak odasında, kısaca evin her köşesinde kullanılabilir. Hasır ürünler pek çok malzemeyle birlikte uyumludur ve tarzınızı bozmadan kullanabileceğiniz el işi, süslü ya da sade tasarımlı sepetler bulabilirsiniz.

Eve yeni dolap ekleyemeye bilirsiniz ama dolap kapaklarını daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Kapak içlerine yapıştıracağınız ya da çakacağınız askılıklar sayesinde pek dolapta birkaç parça daha için yer açabilirsiniz. Bu tip aparatları yapı marketlerde bulabilirsiniz.

Kütüphane alacak kadar kitap kurdu değilim diyebilirsiniz ama evde bir kütüphane sandığınızdan çok daha başka işlere de yarayabilir. Kütüphanenizde sadece kitap dizili olmak zorunda değil. Ev aksesuarlarını, gazeteleri, okunmuş dergileri, biriken kırtasiyeyi, albümlerinizi, mumlukları kısaca pek çok ev eşyasını bir araya getirecek ve evi düzenli tutmanızda önemli bir rol üstlenecek mobilyalardan biri olabilir.

Giysi dolabınızı seçerken ileriyi düşünmediyseniz, giysileriniz birikmeye başlamış ve dolabınız da dağınık görünüyor olabilir. Dolap içine eklenebilen çekmeceler, askılar ve sepetler size yardımcı olacaktır. Dolap içlerini düzenlemek için satılan bu düzenleyicileri yapı marketlerde bulabilirsiniz. Ancak dolabınıza yeni eklemeler yapmadan önce giymediğiniz ve eskimiş giysileri mutlaka ayırmalısınız.

Eve yeni bir eşya alırken sadece güzel görünmesini değil işlevsel olmasını da dikkate alın. Özellikle son yılların modern tasarımları bu konuda oldukça iddialı olabiliyor. Orta sehpanızı çekmeceli ya da iki katlı seçebilirsiniz.

Televizyon için bir televizyon sehpası yeterli ama eğer bir televizyon ünitesi edinirseniz, DVD’ler, CD’ler, kullanmadığınız aksesuarlar, kumandalar, yedek prizler de toplanmış olur. Açık raflı üniteler yerine kapaklı olanları düşünürseniz eviniz daha da düzenli görünebilir.

Bir önceki yazımız olan Mutfağınızdaki Doğal Temizlik Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı