Dekorasyon Blog

Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları

Lüks görünümlü dekorasyon örneklerinden gözünüzü alamıyor ama böyle bir düzenlemenin bütçenizi zorlayacağını düşünüyorsanız, size iyi haberlerim olabilir. Bu tarzı uygulamak için bir servet harcamanız gerekmiyor. Aşağıdaki ipuçlarını takip etmeniz yeterli.

Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları

Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları
Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları

Aydınlatmaya Önem Verin

Evdeki tüm lamba ve avizeler için, elektrik düğmelerini dimmerli model ile değiştirin. Işığın şiddetini kontrol edebilmeniz, farklı anlarda dilediğiniz gibi bir ambiyans yaratmanız için size bir anahtar olacaktır. Aydınlık, resmi, samimi, loş, romantik ve hatta lüks bir ortam için gereken atmosferi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Doku ve Deseni Birlikte Ele Alın

Herhangi bir odaya zenginlik katan başlıca öğeler doku ve desendir. Kilit noktalara desen ya da doku eklemek farklılık, kontrast ve derinlik yaratır. Bu da daha lüks ve zengin bir görüntü demektir. Doku ve desen uygulamaları için işte birkaç ipucu:

Arkası açık bir kitaplığınız varsa, kitaplık duvarını hasır duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Farklı dokusuyla hem şık hem de çevre dostu bir üründür. Antre veya yemek odası duvarlarında da kullanılabilir.

Yeni bir koltuk almak yerine, salondaki tekli koltuklarınızı şık bir dokuma kumaş ile kaplatın. Seçeceğiniz farklı bir renk ya da desenle birlikte hem koltukların hem de odanın havası değişecektir.

Bütün duvarları olmasa da , örneğin yatak odasında yatağınızın dayalı olduğu duvarı duvar kağıdı ile kaplamak odayı bambaşka bir mekana dönüştürebilir.

Eski dekoratif yastıklarınızı, kırlentlerinizi yenileriyle değiştirin. Bunu yaparken bu kez farklı ve çarpıcı renklere ya da desenlere yönelin. Renk konusunda belirlediğiniz bir aksesuar rengi olsun ve yastıklarınızı buna göre seçin. Tek tip desenden ziyade farklı desenleri bir araya getirin.

Farklı kumaşları ipek, pamuk, deri gibi bir arada kullanın. Ancak burada dikkatli olmalısınız. Farklı desenleri ve farklı kumaşları bir araya getirirken, hepsinden birer tane alıp koymanız sonunda kaotik bir görüntüye yol açar. Desenleri nasıl bir araya getireceğinizi ‘Dekorasyonda Farklı Desenleri Birlikte Kullanmak‘ başlıklı makalemizde görebilirsiniz. Seçici olmalı ve dekorasyonda ‘denge’nin önemini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Zengin renkler, siyah-beyaz ikilisi, koyu tonlar, değerli taş renkleri, altın rengi, zümrüt yeşili, amber, yakut rengi gibi renkler odaya lüks ve seçkin bir görünüm katacaktır. Renklerin yanı sıra metalik veya ışığı yansıtan yüzeyler de aynı etkiyi yaratır. Aksesuar seçiminde metalik renkte çerçeveler, abajurlar, cam objeler ortaya gösterişli bir tablo çıkaracaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı