Dekorasyon Blog

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kiralık ev ararken bütçeniz ne kadar geniş olursa olsun eğer beklentilerinizi karşılamayan bir eve taşınırsanız, sorun yaşamanız kaçınılmaz olur. Kiralık evlere bakarken göz önünde bulunduracağınız birkaç önemli nokta sayesinde daha isabetli bir karar vermeniz mümkün olabilir.

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli
Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli

Kiralık ev araştırmasının birinci adımı olarak ev için ne kadar kira bedeli istendiği, depozito şartları, emlakçı ve taşınma ücretleri gibi şartları bir arada düşünmelisiniz. Aklınızda bulundurmanızın faydalı olacağı bazı önemli noktalara biraz dah yakından bakalım.

Semt

Her sabah işe gitmek için saatlerinizi harcayıp, birkaç vasıta değiştirecekseniz ve çoğu günler vasıta değiştirmeye vakit bulamayıp taksiye binecekseniz işinize uzak bir semte taşınmayın. Kiranın hesaplı olacağını düşünürken yol parası yüzünden tasarruf yapmak yerine daha zararlı çıkabilirsiniz.

Eğer bir aracınız yoksa yakınınızda market, eczane gibi acil ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz dükkanlar var mı öğrenin.

Güvenlik

Ev kaçıncı katta olursa olsun, hırsızlığın sıkça yaşandığı semtlerde demir parmaklık, çelik kapı ve hatta aydınlık bir sokak gibi basit ama evinizi koruyacak önlemlerin bulunduğu daireleri tercih edin.

Deprem

Binanın deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğini, depreme karşı dayanıklılık denetiminin yapılıp yapılmadığını ev sahibinden ya da yöneticiden öğrenin. Bu konudaki belgeleri gözünüzle görün.

Aidat

Bazen kira bütçenize uygundur fakat öyle bir apartman aidatı istenir ki, kiranın dörtte birine eşittir ve astarı yüzünden pahalı bir ev tutmuş olabilirsiniz. Aidatı sorun, merkezi ısıtma olan binalarda özellikle bu konuya dikkat etmekte yarar var.

Kapıcı

Apartmanın temizliği ve bakımı ile ilgili birinin olması önemlidir.

Rutubet

Eğer sıcak ve kuru havalarda ev bakıyorsanız bu konuda özellikle bir dedektif gibi davranmalısınız. Yeni boyanmış ve temizlenmiş evlerde rutubet kendini çok güzel bir şekilde saklar. Bir iki ay geçip de evin duvarları mantar tutmaya başladığında iş işten geçmiş olur. Eve girdiğinizde tuhaf bir koku alıyor musunuz, dikkat edin. Banyo ya da mutfak dolaplarını açıp koklayın. Kesif bir rutubet kokusu aldığınız takdirde şüphelenebilirsiniz. Apartmanın yaşı önemlidir, çatı yenilenmiş mi, dış cephe bakımı, mantolama yapılmış mı? Komşulara danışarak da bu konuda bilgi almaya çalışabilirsiniz.

Pimapen

Pencerelerde pimapen olması hem güvenlik açısından hem de sokağın gürültüsünün eve taşınmaması açısından önemlidir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bir sokağa bakan evlerde gürültü sorunu yaşamak istemiyorsanız, pencere konusu önemli!

Isınma

Evin nasıl ısındığını öğrendikten sonra, bu konuda zorluk çekip çekmeyeceğinizi iyi düşünün. Doğalgaz petekleri yeterli mi, tesisat yeni mi, kombi modeli için servis bulmak kolay mı? Kaloriferli evlerde ısınma aidatını sormayı ihmal etmemeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Faturalar

Evin geçmiş dönemlerden fatura borcu var mı yok mu, sorun. Cevap büyük ihtimalle ‘yok’ olacaktır. Her ihtimale karşı siz, kira kontratınıza önceki faturalardan sorumlu olmadığınızı ekletiverin.

Tapu

Belki biraz zahmetli olacak ama evin satışı halinde zor durumda kalmak istemiyorsanız, tapu dairesinden evin icralık olup olmadığını öğrenin.

Noter

Kontratınızın sağlamlığı açısından en iyisi kira kontratının noterde onaylatılması ardından tapuya kaydettirilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Merdiven Altı Nasıl Değerlendirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı