Dekorasyon Blog

Dekorasyonda Farklı Desenleri Birlikte Kullanmak

Farklı desenleri başarılı bir şekilde yan yana getirmek yani bir karmaşa yerine çeşitli desenleri uyumlu bir şekilde kullanmak için bazı ipuçlarına göz atalım. Bu işin sırrı desen yoğunluğuna ve desen ölçeklerine dikkat ederek, desenleri bilinçli şekilde bir araya getirmektir.

Dekorasyonda Farklı Desenleri Birlikte Kullanmak

Dekorasyonda Farklı Desenleri Birlikte Kullanmak
Dekorasyonda Farklı Desenleri Birlikte Kullanmak

Desen yoğunluğu bir desendeki öğelerin ne kadar sık bir şekilde kullanıldığıdır. Aşağıda birkaç yoğun ve seyrek desen örneği görüyorsunuz.

Desen ölçeği ise, bir yüzeyde kullanılan desenlerin ebatını kast eder. Aşağıda birbirine oranla büyük ve küçük desenli örnekler görüyorsunuz.

Gelelim desenleri bir arada kullanmanın formülüne:

Yapmanız gereken, ayrı ayrı desenleri bir araya getirirken görsel bir kaosu, desen karmaşasını engellemek için farklı ölçü ve yoğunluktaki desenleri yan yana getirmenizdir.

Renk uyumu da her zaman aklınızda olmalı.
Diyelim bir odada hem damalı desen yastık hem de çiçekli desen örtü kullanıyorsunuz. Eğer yastıktaki damalı desen küçük ve sık karelerden oluşuyorsa, örtüdeki çiçekler bu karelere göre büyük ve seyrek şekilde dağıtılmış olmalı. Genellikle aynı odada büyük, orta ve büyük ölçekte üç farklı desene yer verilmesi tavsiye edilir.

Kendinize bir başlangıç noktası seçin. Perde, duvar kağıdı ya da halı referans noktanız olabilir. Diğer desenleri ve renklerini bu referans noktasına göre seçmeye çalışın.

Desenleri bir araya getirirken, gözün dinlenmesi için bazı yüzeyleri sade kullanmayı ihmal etmeyin.
Aşağıdaki birkaç örnekle söylemek istediğimizi somut bir şekilde görelim. Fotoğraflara bakarken, aynı karedeki desenlerin iriliklerine, ne sıklıkta olduklarına ve renk uyumuna dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Alçak Tavan Nasıl Yüksek Gösterilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı