Çocuk Odası

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu Önerileri

Çocuk odası dekorasyonunu evin diğer odaları gibi düşünmemeliyiz. Bu odayı dekore ederken kendimizi biraz dışarıda tutarak hayal gücümüzü çalıştırmalı ve çocuğun ilgi alanlarını, beğenilerini ve kişiliğini yansıtabilecek seçimler yapmayı denemeliyiz. Bir çocuk odasında mobilya da da duvar rengiyle oynamadan enerjik, renkli ve canlı bir atmosfer yaratmak duvar dekorasyonuyla mümkün olabilir.

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu Önerileri

Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu Önerileri
Çocuk Odası Duvar Dekorasyonu Önerileri

Neyse ki çocuklar için tasarlanan çoğu ürün bütün bu özelliklere kendiliğinden sahip oluyor. Bize düşen doğru parçaları, doğru şekilde birleştirmek. Burada çocuk odası duvar dekorasyonu için size yardımcı olabilecek, ilham verecek, ilginç fikirleri bir araya toplamaya çalıştım.

Çocuklar için hayvan ve ağaç figürleri her zaman ilgi çekicidir. Kız erkek fark etmeksizin aslan, kedi, köpek, fil çizimleri hoşlarına gider. Basit çizgileri olan, sevimli karakterlerin stickerlarından alıp duvarlarına yapıştırabilirsiniz.

Bütün odayı olmasa bile tek bir duvarı enerjik ve renkli desenlerle süslemeniz odanın genelinde etkili olacaktır. Yukarıda ortadaki fotoğrafta gördüğünüz büyük puanlı kırmızı duvar kağıdı örneğinde olduğu gibi. Dilerseniz hayvanların ya da çiçeklerin olduğu renkli bir duvar kağıdı da seçebilirsiniz.

Yukarıda en sol fotoğrafta yine bir sticker uygulaması örneği görüyorsunuz. Oyuncak arabalara bayıldıkları kadar araba, tren ve diğer taşıt resimleri de özellikle erkek çocukları için cezbedicidir. Bu ilgilerini duvara yansıtabilirsiniz. Bu fotoğrafta yatağın kenarına, komodin üzerine gelecek şekilde yapıştırılan çıkartmalar güzel bir köşe oluşturmuş.

Çıkartma dışında duvara resim asarak ya da raf çakarak da çocuk odası duvar dekorasyonu yapabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraflarda çocuk resimlerinden ya da çocuk kitaplarından ne kadar da akıllıca yararlanıldığını görebilirsiniz. Ahşap raflar doğal görünümleriyle sanki eski bir oyuncakçı raflarını andırıyor.

Çocuk odasında çocuk kitapları ve çocuğunuzun çizdiği resimler kendiliğinden bu odaya uygun birer dekorasyon öğesi olabilirler. Resimleri bir örnek çerçeveleterek ya da kitapları renkli kapakları gözükecek şekilde sergileyerek pratik şekilde çocuk odasına uygun bir düzenleme yapabilirsiniz.

Çocuk odalarının yetişkin odalarında olduğu gibi simetrik ya da bir örnek duvar süslerine ihtiyacı yoktur. Bir duvara çocuğun hoşuna gidecek resim, sticker, lamba, saat veya dekoratif objeleri karışık şekilde de asabilirsiniz. Canlı renkler birbirini tamamlayacaktır.

İlginç ve çocuğa uygun resimler bulmakta zorlanıyorsanız, bunun en kolay ve pratik yolu dergilerden ya da eski çocuk kitaplarından yararlanmak olabilir. Sayfalarını yırttığı bir kitap varsa, kurtara bildiğiniz sayfaları çerçeveletmek için kullanabilirsiniz. Çocuk dergileri satın alıp hayvan resimlerinin ya da renkli çizimlerin yer aldığı sayfaları kopararak çerçeveletebilirsiniz.

Yapı marketlerde veya kırtasiyelerde satılan dekoratif malzemelere daha dikkatli bakmalısınız. Alfabe harfleri de çocuklar için her zaman uygun birer süs ögesi olabilir.

Yukarıda en soldaki resimde yer alan mandalla tutturulmuş resimler ve el işi çalışmaları beyaz bir duvarı bambaşka bir köşeye dönüştürmeye yetmiş.

Çocuk odalarında koyu renk duvar pek tercih edilmez ama yukarıdakine benzer, böyle güzel bir ışıklandırma yapılacaksa, bir duvarı gece mavisine boyamanın zararı olmaz. Bu tip ışıklandırmaları aydınlatma ürünleri satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

En sağda, son resimdeki kara tahta da ilgi çekici. Temizliği ile nasıl başa çıkılabileceğini bulabilirseniz hem çocuğu oyalayan hem de görsel olarak odaya espri katan ilgi çekici bir dekor olabilir.

Bir önceki yazımız olan Küçük Bebek Odası Dekorasyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı