Banyo

Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Banyo evin en çok kullanılan odalarından biridir. Sabah gözünüzü açar açmaz koştuğunuz banyonuz güne nasıl başlayacağınızda bile etkili olabilir. Karanlık ve dağınık bir banyonun size ne kadar enerji vermesini beklersiniz? Ya da işten yorgun argın eve döndüğünüzde duşa girmek sizi rahatlatacak mı yoksa baktığınız her köşede gözünüze çarpan bir eskimişlik ya da uyumsuzluk yüzünden içiniz mi sıkılacak?

Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Banyo dekorasyonu nasıl olmalı
Banyo dekorasyonu nasıl olmalı

Banyoyu yıktırıp yeniden döşemenizi tavsiye edemeyiz ama biraz hayal gücü kullanarak kendinizi içinde iyi hissedeceğiniz bir dekorasyon yapmanız mümkün. Ufak tefek dokunuşlarla hoşunuza gidecek bir ortam yaratabilirsiniz. Üstelik büyük bir tadilatta olduğu gibi haftalarınızı vermenize gerek yok. Birkaç gün içerisinde kesin sonuç almak mümkün!

Temizlik ve Düzen

İlk olarak işe banyoyu temizlemekle ve dağınıklığı toplamakla başlayın. Banyoda kullanılmayan fazla havluları dolabınıza ya da yatak bazasının altına kaldırın. Bozuk teraziyi atmanın da tam vaktidir. Artık tarihi geçmiş, bitmiş ya da yazıları silinmiş tüm kozmetik ürünlerini atın. Yenisini aldığınıza göre eski bornozunuzu daha fazla saklamayın. Çamaşır deterjanlarını mümkünse balkona, karanlık odaya ya da antreye kaldırın. Banyonuzda bırakın biraz yer açılsın.

Yeni bir renk seçin

Büyük tadilatlara girişmeyeceğimizi söylemiştik ama esaslı bir yenilik hissi için işin boya kısmını geçmek zor. Boya herhangi bir odanın yenilenmesi konusunda mucizeler yaratan başlıca dokunuşlardan biridir.

Boya öncesi eski rengin aynısından bir kat daha atmadan önce, acaba duvarlardan birini farklı bir renge boyamayı düşünür müsünüz? Fayanslarınıza uygun ikinci bir renkle banyoyu baştan yaratmanız mümkün. Merak etmeyin diğer önerilerimiz arasında en zahmetlisi buydu!

Dekoratif tekstil ürünleri

Klozet takımınızı mutlaka yenileyin. Ne zamandır ayaklar altında çiğnenen bu takımın artık içinizi ferahlatmayacağı bir gerçek. Üstelik bu çok büyük bir masrafa da yol açmayacak. Çabuk kirlenmeyecek, pastel tonlarda ve yumuşak bir takım seçerek banyonuzu ve kendinizi şımartın.

Banyonuzu hafifletin

Banyodaki fazlalıkları atmanıza rağmen yine her şey üst üste yığılıyor ve bir türlü eşyalar bir arada toplanmıyorsa, raf veya askılık ya da yeriniz varsa minik bir sehpayı banyonuza eklemeyi düşünmelisiniz. Artık piyasada uygun fiyata, çok amaçlı kullanılabilecek çok pratik ürünler var. Üstelik dar banyoları düşünerek özel olarak tasarlanıyorlar.

Yapı marketlerde bu tip ürünler sudan ucuz ama iş kullanışlı olmaya gelince banyonuzda büyük fayda sağlayacakları bir gerçek. Banyo duvarları fayansla kaplı olanlar eğer raf çakamıyorlarsa, ayaklı bir palto askısını banyoya koyabilirler. Bu şekilde havlu, bornoz ya da asılabilecek tüm eşyaları kolayca bir araya toplayabilirsiniz.

Düzeni sağlayın

Tokalarınız bir yana, açılmamış sabunlar başka bir yana dağılmışsa bu tip küçük eşyalarınızın hepsini güzel bir cam ya da seramik kasede toplayabilirsiniz. Bu kase için yer açmanız gerekiyorsa çamaşır makinesi üzeri iyi bir fikir olabilir.

Lavabo aynanızın rafı varsa, cam kavanozlar alıp içine pamuk, kulak çöpü, minik sabun benzeri eşyalarınızı koyabilirsiniz. Hem pratik hem de dekoratif olacaktır. Bu arada sabunluk ve fırçalık için her biri ayrı telden çalan parçalar yerine birbiriyle uyumlu seramik ve doğal renklerde kaplar kullanın.

Duş perdenizi yeni banyo takımlarınıza uygun şekilde yenileyin. Belki de şu eski çiçekli perdenin yerine biraz daha esprili ya da modern geometrik desenli bir perdenin zamanı gelmiştir.

Banyoya apayrı hava katacak aksesuarlardan biri de çerçevelerdir. Elbette içi dolu olanlar! Siyah beyaz fotoğraflar ya da banyo renklerine uygun bir poster ya da hoşunuza giden bir manzara olabilir. Çerçevenizi ve resmin renklerine banyonun renklerine uydurursanız çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Ve tabii bir gazetelik. Banyoda ne işi var diye düşünmeyin. Orta boy bir sepet bile işinizi görebilir. İçine birkaç eski dergi ya da mizah kitapları koyabilirsiniz.

Her banyoda yer olmayabilir ama olanlar için banyoda kokulu mum bulunması da hem görsel olarak hem de rahatlatması ve güzel koku yayması açısından olumlu sonuç verecektir.

Bir önceki yazımız olan İlham Veren Banyo Dekorasyonu Fikirleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı