Salon

Aydınlatmanın Salon Dekorasyonu Üzerindeki Etkileri

Dekorasyon yapılırken söz konusu alan genel olarak ele alınmalı ve genel dekorasyon şeklinde çalışmalar yapılmalıdır. Ortamda bulunan en küçük parçadan en büyük parçaya kadar her bir obje uyum içerisinde olmalı, renklerin kullanımı doğru olmalı, yerleşim planı düzgün yapılmalı ve en önemli noktalardan birisi olarak da aydınlatma iyi yapılmalıdır.

Aydınlatmanın Salon Dekorasyonu Üzerindeki Etkileri

Aydınlatmanın Salon Dekorasyonu Üzerindeki Etkileri
Aydınlatmanın Salon Dekorasyonu Üzerindeki Etkileri

Dekore edilen alanın konumuna göre ve içerisindeki eşyaların durumuna göre aydınlatma yapılmalıdır. Odaların kullanım amaçları ve kullanım sıklığı da yine aydınlatmada önemlidir. Bir salonun aydınlatması ile yatak odasının aydınlatması, çocuk odasının aydınlatması aynı şekilde olamaz. Salon daha aydınlık olması gerekirken yatak odası daha loş olabilir.

Aydınlatma Fikirleri

Dekorasyon yapmaya başlamadan önce elimizdeki alanın en iyi şekilde değerlendirilmesi yapılmalıdır. Mesela bir salon dekorasyonunu ele alalım, Salonun konumu, büyüklüğü, kullanım kolaylığı ve aydınlatma iyi planlanmalıdır. Dekorasyonda salon aydınlatmasının önemi ortaya çıkacak işin kalitesini artırır. İyi aydınlatılmış bir salonda bulunan diğer ayrıntılar daha iyi görünür ve ortaya çıkar.

Fazla ışık almayan bir salon söz konusu ise güçlü bir aydınlatma yapılmalıdır, genel olarak karanlık görünen ortamı açmak ve ferahlatmak için geniş çaplı bir aydınlatma gerekir. Tek bir noktadan yayılan avize veya lamba yerine odanın tamamına ışık yayılmasına olanak sağlayacak spotlarla ve aydınlatmalarla destek verilebilir. Tavanın geniş bir kısmından yayılan ışık salonu çok daha iyi aydınlatır.

Aydınlık Salonlar İçin Aydınlatma

Gün ışığı alan ve aydınlık salonlar için çok yoğun bir aydınlatma sistemine gerek yoktur. Gün içerisinde zaten aydınlık ve ferah olan salonun yapay bir ışıkla desteklenmesine gerek yoktur. Normal düzeyde bir ışıklandırma yeterlidir.

Aydınlatma sistemini dizayn ederken bulunan eşyaların yerleşimine dikkat etmelidir. Veya eşyaları aydınlatmaya göre yerleştirmelidir. Ortaya çıkmasını ve göze çarpmasını istediğiniz parçaları ışık alan, aydınlık alanlara yerleştirmeniz daha doğru olur.

Üzerine ışık gelen noktalara daha fazla dikkat toplayabilirsiniz. Daha iyi görünmesini sağlayabilir ve amacına ulaştırabilirsiniz. Küçük bir salonunuz varsa iyi bir aydınlatma ile daha büyük görünmesini sağlayabilir ve geniş gösterebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Salon duvar renkleri ve öneriler 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı