Dekorasyon Blog

Alçak Tavan Nasıl Yüksek Gösterilir?

Alçak tavanı daha yüksek göstermek üzere göz yanılgısı yaratabileceğiniz birkaç hile vardır. İlk olarak tavan boyası için en uygun renk seçilmelidir. Ardından çizgili perde ve alçak tavanı daha yüksek gösterecek perde, çizgili desen ve benzeri dekoratif öğeler kullanılabilir.

Alçak Tavan Nasıl Yüksek Gösterilir?

Alçak Tavan Nasıl Yüksek Gösterilir
Alçak Tavan Nasıl Yüksek Gösterilir

Yüksek bir tavan odayı daha açık ve geniş gösterir, bu da tabii ki odanın atmosferini etkiler. Bu ferahlığı elde etmek için alçak tavanı olduğundan daha yüksek göstermek gerekir. Alçak tavanlı bir evi dekore ederken ilk olarak dikey çizgi deseni ve ışığı yansıtacak, açık renkler aklınıza gelmeli.

Dikey çizgiler

Duvarda dikey çizgili, pastel tonlarda bir duvar kağıdı tavanın yüksek görünmesine yardımcı olabilir. Bu deseni duvar yerine perde de ya da döşemelik kumaşta kullanmanız da aynı algıyı sağlayacaktır. İnce uzun aynalar yine aynı şekilde hem tavanı yükseltir hem de odayı daha aydınlık, daha büyük gösterir.

Tavan Rengi

Işığı yansıtacak özellikte, açık renk tavan boyası, tavanı daha yüksek gösterir. Aynı açık rengi hem tavanda hem de duvarlarda kullanarak mekanın daha geniş algılanmasını sağlayabilirsiniz. Alçak tavanlara kartonpiyer ya da herhangi tür bir kaplama, süsleme yaptırmaktan kaçınmalısınız. Bu tip dekoratif öğeler tavanı olduğundan da alçak gösterir.

Aksesuarlar

Tavanı yüksek göstermek istiyorsanız, tablo ya da süslemeleri duvarda biraz daha yükseğe asın. Normalde bu kadar yüksekte durmalarını tercih etmeyebilirsiniz ama yüksek tavan illüzyonu yaratmak için bu iyi bir yöntemdir.

Bu ipucu aydınlatma ürünleri ve perdeler için de geçerlidir. Aplikleri ve perdeleri biraz daha yükseğe asabilirsiniz. Perdelerin yeterince uzun olduğundan, en azından pencere eşiğini kapattığından emin olun.

Bir önceki yazımız olan Eve Lüks Bir Görünüm Kazandırmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı